Strona Główna BRATERSTWO WILKÓW
Wszystko o wilkach w jednym miejscu. Forum dla wszystkich ludzi, którzy chcą bratać się z Wilkami, i dla wszystkich Wilków, którym zamknięto ich fora.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
INSTRUKCJE I PRZYKŁADY JAK PISAĆ POWIEŚCI.
Autor Wiadomość
ANDREAN 
Administrator
Samotny Wilk

Poziom: 38
HP: 609/4353
 14%
MP: 2078/2078
 100%
EXP: 108/153
 70%
Wysłany: 2014-04-12, 17:05   INSTRUKCJE I PRZYKŁADY JAK PISAĆ POWIEŚCI.

Instrukcja jak tworzyć swoje powieści o wilkach.

W odróżnieniu od innych for, na których pisze się fabuły typu RPG itp. tu tworzy się najzwyklejsze w świecie powieści i opowiadania.
Warunkiem przystąpienia do zadania i gry jest stworzenie najpierw postaci własnego Wilka i/ lub innych person występujących w fabule, warunek, muszą one być powiązane z wilczym światem. Postacie opisujemy w osobnym temacie pt. "KARTY POSTACI'' , każdą postać w osobnym poście opatrzonym tytułem - imieniem postaci. W opisie powinna być zawarta charakterystyka postaci i jej wygląd zewnętrzny.

Typy fabuł jaki mogą być tworzone:

:arrow: bajki
:arrow: legendy
:arrow: opowieści; przygodowe, awanturnicze, kryminalne, sensacyjne, erotyczne, miłosne, fantastyczne.
Dzieci mogą tworzyć bajki i legendy, młodzież bajki, legendy, opowieści z wyjątkiem erotycznych, dorośli wszystkie typy fabuł.

Zabawa polega na tym, by powiązać fabułę własnej powieści z fabułą powieści już istniejącą na tym forum.
W tym celu należy uważnie przeczytać wybrany tekst, zastanowić się gdzie można by się podłączyć do fabuły, uruchomić wyobraźnię i wenę i pisać. Im więcej takich powiązań w tekście tym lepiej. Za to przyznawane są punkty. Przewidziane są skromne nagrody dla zwycięzcy etapu. Oceny dokonują zarejestrowani na forum użytkownicy.
Powiązania do sąsiedniej fabuły powinny być logiczne, chronologiczne, i wynikające ogólnie z tekstu podstawowego.

Pamiętajcie: zawodowi pisarze tworzą kilka stron maszynopisu dziennie, pracując kilkanaście godzin na dobę, a wena może ich dopaść np. jeden dzień w tygodniu. Nie spieszcie się więc z pisaniem, dbajcie raczej żeby wasze dzieło miało jakiś sens i było bezbłędne.

Poniżej przykład takiego powiązania:

Tekst podstawowy:

...Stefan wysiadł z autobusu. Mżył słaby deszczyk zanoszony podmuchami wiatru prosto w twarz. Stefan skulił się i poprawił płaszcz, że też musiał akurat dzisiaj zostawić w domu parasol. Pocieszył się tym, że jeszcze tylko musi przejść przez park i już będzie na osiedlu, a tam ma trzy kroki do własnego mieszkania. A w mieszkanku czeka Basia z obiadem.
Nagle zobaczył postać kryjącą się za drzewem, która przerwała mu marzenia o ciepłym fotelu. Podchodząc bliżej zauważył, że to dawno nie widziany już Marek.
Cholera, pewno będzie chciał pożyczyć znowu jakąś kasę - pomyślał - a nie oddał mi jeszcze poprzednich 200 złotych.
- Cześć Stefan, kope lat, co porabiasz? - Zagadał Marek, i nie czekając na odpowiedź dokończył pytając - ale paskudna pogoda dzisiaj, pójdziemy na piwo do Kolorowej?
- Cześć, nie da rady, obiecałem żonie, że zaraz będę w domu. - skłamał Stefan - wiesz jaka ona jest.
- To chociaż pożycz parę złotych - łudził się jeszcze nadzieją Marek.
- Wiesz stary, jestem bez grosza, żona wszystko zabrała - kłamał dalej Stefan.
Z przeciwka zbliżała się para przytulonych do siebie staruszków, osłaniająca się od deszczu parasolem.
- No, trudno - odpowiedział Marek, dostrzegając w oddali nowe "ofiary"i mając nową nadzieję na uzyskanie paru złotych na piwo.
- Hallo, hallo, proszę państwa, potrzebuję 10 złotych na bilet, może bym mógł pożyczyć...- usłyszał za plecami Stefan głos Marka.

A teraz tekst nawiązujący do wcześniejszego dialogu:

Marek z nadzieją szedł do parku. Tylko tam może jeszcze kogoś spotkać, kto wspomoże flaszką.
Cholerny deszcz, wszystkich gdzieś wyniosło. Jak ja mam flaszkę, to wszędzie wszystkich pełno, i zaraz sępią o łyka. - Pomyślał Marek.
Ale park też był pusty. Marek stanął pod drzewem zastanawiając się co dalej robić. Pragnienie wzmagało się.
Nagle dojrzał zbliżającą się postać, była skulona przed deszczem, ale Marek rozpoznał dawnego kolegę.
- Cześć Stefan, kope lat, co porabiasz? -Zawołał, i szybko pomyślał jak by tu zdobyć parę złotych na flaszkę. Może Stefan zapomniał już, że pożyczałem kiedyś od niego 100 złotych. - Naiwnie pomyślał. Mam pomysł, zrobię to tak:
Ale paskudna pogoda dzisiaj, pójdziemy do Kolorowej? - Zadał pytanie, mając nadzieję, że Stefan zgodzi się nie chcąc dalej moknąć na deszczu.
- Cześć, nie da rady, obiecałem żonie, że zaraz będę, wiesz jaka ona jest. - odpowiedział Stefan.
Marek nie spodziewał się innej odpowiedzi, kontynuował więc natarcie:
- To chociaż pożycz parę złotych. - Błagalnie powiedział Marek, starając się wzbudzić litość.
- Wiesz stary, jestem bez grosza, żona wszystko zabrała.
Podły kłamca, na pewno portfel mu się nie domyka, a koledze pożałował w potrzebie. - Pomyślał zły na Stefana Marek.
- No, trudno. - Odpowiedział. Dostrzegł w oddali nowe ''ofiary''. Z przeciwka zbliżała się para przytulonych do siebie staruszków. Szybko obmyślił nowy plan, pozostawiając Stefana bez pożegnania.
Hallo, hallo, proszę państwa - zawołał - potrzebuję 10 złotych na bilet, może mógłbym pożyczyć, jutro oddam, na pewno.
Spadaj, żulu - krótko zakończył zaczepkę dziadek - bo policję wezwiemy!

I jeszcze jeden tekst w nawiązaniu do wcześniejszych dialogów można utworzyć:

Stenia przytuliła się do Wiktora.
- Wiesz kochanie, z tobą nie czuje się wcale przemoczona i zmarznięta.
- Też ci się zachciało spaceru w takę pogodę, - zagderał Wiktor - można było poczekać na lepsza pogodę.
Szli tak przytuleni parkową alejką, gdy w oddali zauważyli dwie postacie.
- Popatrz Wiktorku, czy to nie są te żule, o których tak przestrzegają w gazetach?
- Być może, przejdźmy szybko koło nich, może nas nie zauważą - odpowiedział Wiktor.
Minęli dwóch osobników, gdy usłyszeli wołanie.
Halo, halo, proszę państwa - to zawołał do staruszków jeden z żuli - potrzebuję 10 złotych na bilet, może mógłbym pożyczyć, jutro oddam, na pewno.
- Spadaj żulu, bo policję wezwiemy - groźnie wykrzyknął Wiktor i zamachnął się laską.

I jeszcze jeden tekst, bardzo luźno związany z poprzednimi:

Barbara wyjrzała znowu przez okno. Zamoczona przez deszcz szyba zniekształcała obraz.
Gdzie jest ta fajtłapa, znowu będzie się usprawiedliwiał spóźnionym autobusem - pomyślała Barbara - na dodatek nie zabrał parasola i pewno wróci przemoczony do suchej nitki...
Wreszcie zobaczyła skuloną postać wybiegającą z parku, rozpoznała znajomą postać - to Stefan.

Jeśli uważasz, że to za trudne, to stwórz własną opowieść. To też będzie podlegać ocenie zarejestrowanych użytkowników. Za ciekawe opowieści mogą być nagrody, tym cenniejsze im więcej graczy zechce skorzystać z Twojej fabuły i się do niej podłączyć.

Jak pisać powieść?

Ja robię to tak: wymyślam sceny z moimi bohaterami, staram się je ułożyć w jakimś logicznym porządku wynikającym np. z całości fabuły. Potem sceny wypełniam dialogami, opisem postaci w nich występujących, opisem miejsca akcji, pogody, pory dnia, przyrody,itd aż do połączenia z następną sceną. Rozdział powinien zawierać co najmniej jedną scenę lub jej część jeśli epizod jest bardzo rozbudowany.
Sceny można uzupełniać w dowolnym czasie, jak tylko objawi się nam jakiś pomysł warty zapisania.

Myślę, że ta podpowiedź pomoże pisaniu dobrych powieści, powodzenia i do dzieła!
Pokażcie na co was stać! Zostań równie sławnym pisarzem/pisarką jak Rowling lub King.

Swoją powieść możecie dowolnie ilustrować rysunkami, fotografiami itp. , aby to zrobić należy zamieścić odpowiednie rysunki, fotografie itp. w albumie forum, a następnie wkleić adres obrazka w odpowiednim miejscu swojej opowieści.

Prawa autorskie są przynależne do autora tekstu, jednak publikując teksty na tym forum wyrażacie bezterminową zgodę na ich używanie na tym forum w celach zgodnych z przeznaczeniem forum. Usuwanie tekstów wymaga zgody administratora forum. Zamieszczanie tekstów, które nie są waszą własnością lub nie mają na zamieszczenie zgody autora jest zabronione.
WYGRYWA TEN, KTÓREGO KARMIĘ.

Snow 
Snow

Poziom: 1
HP: 0/18
 0%
MP: 8/8
 100%
EXP: 3/9
 33%
Wysłany: 2015-10-10, 08:19   

Czy opowiadania można pisać w czasie przeszłym pierwszej osoby (ja)? np. "Podszedłem do drzwi i otworzyłem je".

ANDREAN 
Administrator
Samotny Wilk

Poziom: 38
HP: 609/4353
 14%
MP: 2078/2078
 100%
EXP: 108/153
 70%
Wysłany: 2015-10-10, 19:13   

Snow napisał/a:
Czy opowiadania można pisać w czasie przeszłym pierwszej osoby (ja)? np. "Podszedłem do drzwi i otworzyłem je".

Opowiadania można pisać w dowolnym stylu, tak jak to jest np. potrzebne do rozwoju akcji w danym momencie. Poszczególne sceny można pisać słowami bohatera, narratora lub opisem słowami innego bohatera. Najlepiej dialogi bohaterów opowiadań poprzedzać myślnikiem ( - ) ich myśli tyldą ( ~ ) a cytaty zamykać w cudzysłowiu ( "..." )

P.s. Jeszcze nie odkryłem gdzie na klawiaturze jest tylda, więc w moich opowiadaniach bohater myśli wyraża również myślnikiem. Kiedyś to poprawię jak tylko znajdę sposób na zrobienie tej tyldy.
WYGRYWA TEN, KTÓREGO KARMIĘ.

wilczycaMęstwo

Poziom: 1
HP: 0/18
 0%
MP: 8/8
 100%
EXP: 1/9
 11%
Wysłany: 2017-03-23, 16:07   

Cześć,jestem tu nowa :mrgreen:

ANDREAN