Strona Główna BRATERSTWO WILKÓW
Wszystko o wilkach w jednym miejscu. Forum dla wszystkich ludzi, którzy chcą bratać się z Wilkami, i dla wszystkich Wilków, którym zamknięto ich fora.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
FIZJOLOGIA ROZRODU WILKÓW.
Autor Wiadomość
ANDREAN 
Administrator
Samotny Wilk


Wiek: 103
Dołączył: 08 Kwi 2014
Posty: 2256
Skąd: Jestem tu od zawsze.
Poziom: 38
HP: 609/4353
 14%
MP: 2078/2078
 100%
EXP: 108/153
 70%
Wysłany: 2015-12-25, 20:17   FIZJOLOGIA ROZRODU WILKÓW.Każdy żywy organizm rośnie, odżywia się, a gdy dojrzeje, gotowy jest do wydania potomstwa. Wilki nie są w tym temacie wyjątkiem. Zjawisko wydawania na świat nowego pokolenia potomstwa nosi nazwę rozmnażania, reprodukcji lub rozrodu. U zwierząt wyżej uorganizowanych, do których zaliczają się wilki występuje rozmnażanie płciowe. Są dwie znane płcie – męska i żeńska. Przy rozmnażaniu płciowym osobnik potomny powstaje przy współudziale dwóch osobników macierzystych. Rozmnażanie płciowe jest związane z powstaniem w organizmie rodzicielskim specjalnych komórek rozrodczych zwanych gametami, które tworzą się w specjalnych do tego celu wytworzonych przez organizm gruczołach płciowych nazwanych gonadami. Gonady produkujące męskie komórki rozrodcze – plemniki, nazywamy jądrami, gonady produkujące żeńskie komórki rozrodcze – jaja, nazywamy jajnikami. Zwierzęta wyżej uorganizowane posiadają specjalne kanały, wywodzące komórki rozrodcze, nazwane; u samców nasieniowodami; u samic jajowodami. Końcowe części jajowodów mogą się rozszerzać, tworząc macicę, w której odbywa się rozwój zarodka. Macica u rodzaju Canis zbudowana jest na kształt litery Y, składa się z trzonu macicy i dwóch rogów, w których rozwijają się płody. Rogi macicy, poprzez jajowody, zakończone są jajnikami. U wilków występuje zapłodnienie wewnętrzne, to znaczy, że komórki żeńskie zostają zapłodnione wewnątrz samicy przez wprowadzone do do jej organizmu komórki męskie – plemniki, które złożył tam w pochwie samiec podczas aktu kopulacji.
_________________
A WE MNIE SAMYM WILKI SĄ DWA,
OBLICZE DOBRA, OBLICZE ZŁA.
WALCZĄ ZE SOBĄ NIEUSTANNIE,
WYGRYWA TEN, KTÓREGO KARMIĘ.
 
     
ANDREAN 
Administrator
Samotny Wilk


Wiek: 103
Dołączył: 08 Kwi 2014
Posty: 2256
Skąd: Jestem tu od zawsze.
Poziom: 38
HP: 609/4353
 14%
MP: 2078/2078
 100%
EXP: 108/153
 70%
Wysłany: 2016-01-06, 16:47   

Każdy żywy organizm rośnie, odżywia się, a gdy dojrzeje gotowy jest do wydania potomstwa. Wilki nie są w tym temacie wyjątkiem. Zjawisko wydawania na świat nowego pokolenia potomstwa nosi nazwę rozmnażania, reprodukcji lub rozrodu. U zwierząt wyżej uorganizowanych, do których zaliczają się wilki występuje rozmnażanie płciowe. Są dwie znane płcie – męska i żeńska. Przy rozmnażaniu płciowym osobnik potomny powstaje przy współudziale dwóch osobników macierzystych. Rozmnażanie płciowe jest związane z powstaniem w organizmie rodzicielskim specjalnych komórek rozrodczych zwanych gametami, które tworzą się w specjalnych do tego celu wytworzonych przez organizm gruczołach płciowych nazwanych gonadami. Gonady produkujące męskie komórki rozrodcze – plemniki, nazywamy jądrami, gonady produkujące żeńskie komórki rozrodcze – jaja, nazywamy jajnikami. Zwierzęta wyżej uorganizowane posiadają specjalne kanały, wywodzące komórki rozrodcze, nazwane; u samców nasieniowodami; u samic jajowodami. Końcowe części jajowodów mogą się rozszerzać, tworząc macicę, w której odbywa się rozwój zarodka. Macica u rodzaju Canis zbudowana jest na kształt litery Y, składa się z trzonu macicy i dwóch rogów, w których rozwijają się płody. Rogi macicy, poprzez jajowody, zakończone są jajnikami. U wilków występuje zapłodnienie wewnętrzne, to znaczy, że komórki żeńskie zostają zapłodnione wewnątrz samicy przez wprowadzone do do jej organizmu komórki męskie – plemniki, które złożył tam w pochwie samiec podczas aktu kopulacji. Samo zapłodnienie odbywa się w macicy, do której muszą dotrzeć równocześnie dojrzałe do zapłodnienia jaja oraz sprawne do ich zapłodnienia plemniki. Zapłodnienie następuje przez połączenie się plemnika z jajem. Powstaje wówczas twór nazwany zygotą. Rozwój zarodka rozpoczyna się podziałem zygoty na 2, 4, 8, 16, 32, 64, itd. komórek. Ten podział nazwano procesem bruzdkowania, Gdy jest już duża ilość tych podzielonych komórek, tworzy się pierwsze stadium rozwoju zarodka, które nazywa się morulą. Twór ten podobny jest z wyglądu do owocu morwy lub maliny. W moruli wskutek dalszego procesu podziału komórek zwiększa się ich ilość, tak że zaczynają się one rozsuwać na boki i układać w jedną warstwę. Zarodek przybiera więc postać pęcherzyka złożonego z jednej warstwy komórek, tworzącego nie wypełnioną wewnątrz komórki przestrzeń - blastulę. To stadium rozwoju zarodka nazwano blastulą. Komórki blastuli, ulegając dalszemu podziałowi, zaczynają się w pewnym miejscu uwypuklać do środka. Pęcherzykowaty twór przybiera w końcu formę woreczka o ścianach utworzonych z dwóch warstw komórek. To stadium rozwoju nazywa się gastrulą.


Kolejne etapy powstawania gastruli z moruli.

Gastrula w pierwszej fazie rozwoju ma dwie warstwy komórek. Warstwa zewnętrzna nazywa się ektoderma, inaczej tzw. listek zarodkowy zewnętrzny, warstwa wewnętrzna nazywa się entoderma, inaczej listek zarodkowy wewnętrzny. Jama gastruli wraz z otaczającą ją entodermą nosi nazwę prajelita, do którego prowadzi otwór praustny. W dalszych fazach rozwoju pojawia się w gastruli warstwa środkowa, czyli trzeci listek zarodkowy, zwany mezodermą. W dalszym rozwoju listki zarodkowe ulegają przekształcenia dwojakiego rodzaju: organologicznemu i histologicznemu. Dzięki tym zróżnicowaniom mogą wytworzyć się w zarodku zawiązki tkanek i narządów powstającego organizmu. Wyróżniamy 5 głównych tkanek: nabłonkową, łączną, mięśniową, nerwową, oraz tkanki krążące.


Budowa wewnętrzna zaawansowanego etapu rozwoju gastruli.

Zarodek ssaków otoczony jest specjalnymi błonami, zwanymi błonami płodowymi. Błona wewnętrzna, zwana owodnią, w kształcie dużego pęcherzyka otacza zarodek, który znajduje się w obszernej jamie owodniowej, wypełnionej płynem owodniowym. Druga błona płodowa , zwana omocznią, wyrasta z dolnej części ciała zarodka jako duża wypuklina jelita tylnego i tworzy jamę omoczni wypełnioną płynem omoczniowym. W niej zbierają się wydaliny zarodka. Całe ciało zarodka wraz z owodnią i omocznią otoczone jest zewnętrzną błoną płodową, zwaną u ssaków kosmówką, która swą nazwę zawdzięcza kosmkom okrywającym jej powierzchnię. Błony i wody płodowe chronią zarodek przed niebezpieczeństwem wyschnięcia, wstrząsami i uszkodzeniami mechanicznymi oraz pośredniczą w odżywianiu i odprowadzaniu produktów odpadowych przy przemianie materii u zarodka. U ssaków tzw. łożyskowców, kosmki kosmówki zespalają się z błoną śluzową ściany macicy, tworząc tzw. łożysko, za pośrednictwem którego odbywa się wymiana gazów i przyjmowanie przez zarodek substancji odżywczych z naczyń krwionośnych macicy. W łożysku włosowate naczynia krwionośne matki oddzielone są od naczyń krwionośnych zarodka delikatną błoną. Z krwi matki zarodek pobiera potrzebne mu pokarmy i tlen, a wydala produkty przemiany materii. Równocześnie błona stanowi przegrodę dla organizmów chorobotwórczych, które z krwi matki mogłyby przedostać się do krwi zarodka. Połączenie pomiędzy łożyskiem a zarodkiem tworzy pępowina.Przekrój przez budowę wewnętrzną zarodka.
_________________
A WE MNIE SAMYM WILKI SĄ DWA,
OBLICZE DOBRA, OBLICZE ZŁA.
WALCZĄ ZE SOBĄ NIEUSTANNIE,
WYGRYWA TEN, KTÓREGO KARMIĘ.
 
     
ANDREAN 
Administrator
Samotny Wilk


Wiek: 103
Dołączył: 08 Kwi 2014
Posty: 2256
Skąd: Jestem tu od zawsze.
Poziom: 38
HP: 609/4353
 14%
MP: 2078/2078
 100%
EXP: 108/153
 70%
Wysłany: 2016-01-10, 19:43   ZYGOTA, ZARODEK, MORULA, BLASTULA, GASTRULA.

Samo zapłodnienie odbywa się w macicy, do której muszą dotrzeć równocześnie dojrzałe do zapłodnienia jaja oraz sprawne do ich zapłodnienia plemniki. Zapłodnienie następuje przez połączenie się plemnika z jajem. Powstaje wówczas twór nazwany zygotą. Rozwój zarodka rozpoczyna się podziałem zygoty na 2, 4, 8, 16, 32, 64, itd. komórek. Ten podział nazwano procesem bruzdkowania, Gdy jest już duża ilość tych podzielonych komórek, tworzy się pierwsze stadium rozwoju zarodka, które nazywa się morulą. Twór ten podobny jest z wyglądu do owocu morwy lub maliny. W moruli wskutek dalszego procesu podziału komórek zwiększa się ich ilość, tak że zaczynają się one rozsuwać na boki i układać w jedną warstwę. Zarodek przybiera więc postać pęcherzyka złożonego z jednej warstwy komórek, tworzącego nie wypełnioną wewnątrz komórki przestrzeń - blastulę. To stadium rozwoju zarodka nazwano blastulą. Komórki blastuli, ulegając dalszemu podziałowi, zaczynają się w pewnym miejscu uwypuklać do środka. Pęcherzykowaty twór przybiera w końcu formę woreczka o ścianach utworzonych z dwóch warstw komórek. To stadium rozwoju nazywa się gastrulą.


Kolejne etapy powstawania gastruli z moruli.
_________________
A WE MNIE SAMYM WILKI SĄ DWA,
OBLICZE DOBRA, OBLICZE ZŁA.
WALCZĄ ZE SOBĄ NIEUSTANNIE,
WYGRYWA TEN, KTÓREGO KARMIĘ.
 
     
ANDREAN 
Administrator
Samotny Wilk


Wiek: 103
Dołączył: 08 Kwi 2014
Posty: 2256
Skąd: Jestem tu od zawsze.
Poziom: 38
HP: 609/4353
 14%
MP: 2078/2078
 100%
EXP: 108/153
 70%
Wysłany: 2016-01-12, 19:14   

Aby doszło do zapłodnienia wadera musi być w odpowiednim momencie cyklu reprodukcyjnego. Okres rui zaczyna się gdy gruczoł, przysadka mózgowa, jej przedni płat, rozpoczyna produkcję hormonu dojrzewania pęcherzyków (FSH), który powoduje, że jajniki zaczynają produkować pęcherzyki Graffa a te hormon estrogen. Pod wpływem innego hormonu pęcherzyk dojrzewa i uwalnia komórki jajowe do jajowodu, gdzie potrzebują one około trzech dni aby całkowicie dojrzeć i być gotowe do przyjęcia plemnika. Wówczas wilczyca jest gotowa dopuścić do siebie samca celem kopulacji i uzyskania w ten sposób jego nasienia do zapłodnienia komórek jajowych. Macica wadery ma kształt litery Y, dwa tzw. rogi macicy zakończone jajowodami i część właściwą macicy połączoną poprzez tzw. szyjkę z pochwą. Połączenie to jest bardzo ciasne (rozszerza się dopiero podczas rodzenia szczeniąt) i uwypuklone lekko do wnętrza pochwy.


Schemat budowy macicy wadery.

Ma to na celu chronić rozwijające się płody przed przypadkowym wypchnięciem w czasie aktywności samicy, pozwalając jej na całkowitą sprawność ruchów aż do chwili porodu. Jednocześnie takie ciasne połączenie pochwy z macicą utrudnia w jakiś sposób swobodne dotarcie nasienia samca do komórek jajowych znajdujących się w jajowodach.


Budowa anatomiczna narządów rodnych samicy.

Samo złożenie nasienia w pochwie samicy nie gwarantuje zapłodnienia komórek jajowych wilczycy, bo nasienie nie jest w stanie dotrzeć samoistnie do macicy. Narządy te są ściśnięte na płasko poprzez inne, sąsiednie narządy wewnętrzne i poruszanie się w nich plemników było by bardzo utrudnione. Anatomia natury znalazła jednak na to odpowiedni sposób aby zapłodnienie wadery odbyło się nadzwyczaj sprawnie. W tym celu penis samca wilka ma specjalnie do tego przystosowane kształty. W stanie spoczynku wilczy penis znajduje się w cylindrycznym napletku zawieszonym równolegle do brzucha i zaopatrzony jest w kość prącia, która u dużych osobników może dochodzić do 10 - 15 centymetrów długości (sam penis, w czasie erekcji w pochwie ok. 20 - 25 cm ). Kość ta oraz smar poślizgowy wydzielany przez wewnętrzną błonę napletka zwany smegmą nadzwyczajnie ułatwiają samcowi wprowadzenie prącia do pochwy samicy. Wystarczy, że samiec nakryje samicę i trafi czubkiem penisa w szparę sromową samicy a prącie gładko wskoczy do jej pochwy popchnięte jednym ruchem lędźwi. Gdy to nastąpi, mięśnie okrężne wokół ujścia pochwy zaciskają się powodując pełną erekcję samczego członka. Wilczy penis w czasie erekcji uruchamia specjalny mięsień zamykający odpływ napływającej do penisa krwi powodując szybkie wypełnienie nią ciał jamistych prącia. Penis szczelnie wypełnia pochwę, dodatkowo u jego podstawy wytwarza się zgrubienie podobne do złożonej pięści, (bulbus glandis) które szczelnie zamyka pochwę od środka i uniemożliwia parze rozdzielenie się podczas kopulacji i wypływowi nasienia na zewnątrz.


Budowa anatomiczna narządów rodnych samca.

Cały wytrysk nasienia składa się z trzech etapów. Pierwszy etap to wytrysk płynu prostaty, mający na celu oczyścić przewód moczowy. Występuje on już wtedy gdy samiec dopiero usiłuje wsunąć prącie do pochwy samicy. Drugi etap to wytrysk spermy zawierającej plemniki. Występuje on dopiero wtedy gdy wilczy członek osiągnie całkowitą erekcję, wypełniając szczelnie pochwę wadery i uniemożliwiając nasieniu wypływ na zewnątrz. Jest to zaraz po tym jak samiec zsunie się już z wilczycy i stanie obok niej lub obróci się do niej tyłem. Trzeci etap to opróżnianie gruczołów dodatkowych. Gruczoły dodatkowe dostarczają dużej ilości płynu, w którym plemniki mogą poruszać się i stanowi również ich energetyczną odżywkę. Ten etap trwa nawet do jednej godziny, aż erekcja członka ustąpi i zwierzęta rozdzielą się. W ten sposób mieszanka plemników i płynu zostaje wtłoczona pod ciśnieniem do macicy i pozostaje tam bezpieczna i nie narażona na wydalenie, gdzie plemniki oczekują lub poszukują, wspomagane ssącymi ruchami macicy, kierując się sygnałem chemicznym, dojrzałych komórek jajowych by je zapłodnić. Plemniki w takim środowisku mogą przetrwać do kilku dni czekając na kolejno dojrzewające komórki jajowe. Dojrzała komórka jajowa poprzez sygnały chemiczne, akrosomy plemnika, wyczuwa najbliższy, pierwszy plemnik i otwiera dla niego swoją błonę by plemnik mógł do niej wniknąć. Podczas wnikania do komórki jajowej, plemnik odrzuca swój ogonek, który dotychczas służył mu do poruszania się. Gdy plemnik wniknie już do wnętrza komórki, wyzwolony sygnał chemiczny powoduje, że błona zamyka się i nie przepuszcza już do wnętrza komórki jajowej innych plemników. Zapłodnienie komórki jajowej dokonuje pierwszy plemnik, który do niej dotarł.


Komórka jajowa w powiększeniu mikroskopowym.Kolejne etapy wnikania plemnika do komórki jajowej.

Zapłodniona komórka ulega podziałowi na więcej komórek i po kilkunastu dniach zagnieżdża się w jednym z rogów macicy, gdzie wkrótce wytworzy rozwijający się płód połączony z organizmem matki łożyskiem wczepionym w tkankę macicy. Jaja w okresie płodnym rozwijają się jednocześnie w obu jajnikach. Płody rozwijają się w obu rogach macicy, tam gdzie dotarły jaja, które zostały zapłodnione.

SŁOWNICZEK NAZW

Akrosom – jest to przekształcony lizosom w przedniej części główki plemnika. Powstaje z aparatu Golgiego spermatydy i jest swoistą odmianą lizosomu. W pęcherzykach aparatu Golgiego pojawiają się ziarenka węglowodanów, następuje fuzja ich błon i wytworzenie jednego dużego pęcherzyka. Pęcherzyk okrywa część powierzchni jądra przyszłej główki plemnika. Akrosom zawiera nie tylko węglowodany, ale także białka enzymatyczne, w tym hydrolazy.
_________________
A WE MNIE SAMYM WILKI SĄ DWA,
OBLICZE DOBRA, OBLICZE ZŁA.
WALCZĄ ZE SOBĄ NIEUSTANNIE,
WYGRYWA TEN, KTÓREGO KARMIĘ.
 
     
ANDREAN 
Administrator
Samotny Wilk


Wiek: 103
Dołączył: 08 Kwi 2014
Posty: 2256
Skąd: Jestem tu od zawsze.
Poziom: 38
HP: 609/4353
 14%
MP: 2078/2078
 100%
EXP: 108/153
 70%
Wysłany: 2016-04-07, 21:27   

http://www.wolf-to-wolfdog.org/mainbooklet.htm
_________________
A WE MNIE SAMYM WILKI SĄ DWA,
OBLICZE DOBRA, OBLICZE ZŁA.
WALCZĄ ZE SOBĄ NIEUSTANNIE,
WYGRYWA TEN, KTÓREGO KARMIĘ.
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
NAKARM MNIE ZANIM ODEJDZIESZ. Flag Counter
CURRENT MOON
 PitaPata Dog tickers
Strona wygenerowana w 0,12 sekundy. Zapytań do SQL: 9